Як вибрати стабілізатор напруги
Розетка - одна з основних складових електромережі сучасного будинку, але вона хороша при видачі 220 або 380 Вольт. Однак на території України зустрічаються квартири та будинки старої споруди. У такому житлі електрична мережа може бути просадженою та ослабленою, що призводить до появи суттєвих стрибків вольтажу.
У подібній ситуації споживач може зіткнутися з такими проблемами у роботі електроприладів, як відмова від включення, зниження експлуатаційного терміну чи поломка. Убезпечити техніку та створити власний «захисний купол» допоможе якісний стабілізаційний прилад. Основне завдання такого пристрою полягає у контролі вхідного вольтажу системи та його коригуванні.
Вибір за типом
Запитуючи, як підібрати стабілізатор напруги, варто звернути увагу, що на сучасному ринку представлені такі типи приладів:
- релейні - найбільш прості та бюджетні моделі, що забезпечують стабільну роботу обладнання та досить швидко реагують на коливання вольтажу;
- сервопривідні - електромеханічні агрегати, які користуються попитом завдяки зручності та ефективності в експлуатації, забезпечують плавне регулювання та мають компактні розміри;
- симисторні - працюють безшумно, спрацьовують практично миттєво, забезпечує високу точність та має тривалий експлуатаційний термін.
Впоратися з таким непростим завданням, як вибрати стабілізатор напруги, допоможе аналіз поставлених завдань та оцінка чутливості електрообладнання, що використовується.
Вибір за потужністю
Виконати розрахунок оптимальної потужності стабілізатора для дому чи дачі можна самостійно. Для цього достатньо виконати такі дії:
- проведіть інвентаризацію приладів, склавши список всього обладнання – освітлення, опалювальну систему та побутову техніку, включаючи встановлені у дворі приватної ділянки енергоспоживачі;
- випишіть потужність, необхідну для повноцінної роботи кожного з агрегатів;
- розрахуйте суму показників, враховуючи пускові струми;
- Додайте до отриманого результату близько 10-25% запасу.
При проведенні математичних розрахунків варто враховувати, що вказана у паспорті газового котла, холодильника, пральної машини, бойлера, телевізора, комп'ютера, посудомийки, холодильника та іншої побутової техніки потужність не є робочим, а піковим показником.
Вибір за фазами
Як вибрати стабілізатори напруги по фазі - зрозуміти допоможе вивчення електромережі. Якщо в будинку передбачається використання лише 220, то обов'язково слід придбати однофазний стаб. Щасливим власникам житла з трифазною мережею, що звикли до використання потужного обладнання, можна розглянути такі варіанти:
- трифазний стабілізатор – забезпечує відмінний захист від коливань вольтажу, але при зникненні живлення однієї з фаз знеструмлює весь будинок;
- три однофазні регулятори - конструктивне рішення, яке дозволяє продовжити живлення електроприладів навіть за відсутності напруги на одній із фаз.
Також варто зауважити, що використання трифазних стабілізаторів виправдане для великих виробничих підприємств або великих за площею приватних будинків з високим рівнем енергоспоживання.
Вибір за характеристиками
Правильно підібрати стабілізуючий пристрій допоможуть наступні характеристики, зазначені у його технічній документації:
- потужність - вибирається з урахуванням сумарних показників техніки, що експлуатується в будинку;
- час спрацьовування - швидкість реагування на появу відхилень у мережі та початку роботи з вирівнювання напруги в електромережі;
- точність - означає коректність нормалізації напруги по відношенню до встановлених норм;
- діапазон - межі вхідної потужності, в яких здатний працювати регулятор, при досягненні граничних значень здійснюється відключення енергоспоживачів від мережі.
Кожна з перерахованих характеристик має значний вплив на вибір стабілізуючого обладнання та обов'язково має враховуватися при покупці.
Вибір залежно від видів побутової техніки у будинку
Практично у кожному сучасному будинку, офісі чи квартирі можна зустріти безліч електроприладів. При цьому більшість імпортної електроніки дуже чутлива до змін вольтажу, тому може вийти з ладу навіть при незначних перепадах напруги. Для безпеки таких пристроїв рекомендується встановлення індивідуальних стабілізаторів.
Однак підключення власного регулятора до кожного приладу непрактичне і досить дороге. Оптимальним рішенням буде покупка потужного пристрою, що стабілізує, на весь будинок, а найбільш чутливі агрегати, наприклад, газовий котел, можна забезпечити індивідуальним надточним стабом.